Brdy

Tak už jsou to téměř dvě desetiletí co nám zrušili vojenský újezd Brdy a s tím bohužel i jedinečný skanzen pusté krajiny a přírody v přelidněných Středních Čechách. A už se bude prostor zase uzavírat (2024).

Po otevření prostoru v tom někteří viděli zlatý důl a byly obavy z devastace krajiny po nájezdu turistů. Naštěstí se obavy zatím příliš nenaplnily.

Byla zřízena CHKO a za pomoci policie se daří držet neukázněné turisty a motoristy na uzdě. V roce 2007 a 2008 byly vyznačeny první cyklistické trasy a tyto jsou dodnes jedinými vyznačenými trasami pro cyklisty na území bývalého vojenského újezdu v dnešní CHKO Brdy. Značení KČT bylo dokončeno v roce 2018. Nadále platí zákaz vjezdu motorových vozidel, ale při okrajích vojenského újezdu byly vyhrazeny odstavné plochy na parkování.

Nicméně zastánci využívání chráněného prostoru Brdy pro komerční účely, včetně prolomení zákazu vjezdu aut. se nevzdávají. v kvěnu 2017 se v médiích objevil tento článek: Na Třech trubkách vznikne rozsáhlý návštěvnický areál Domu přírody Brd a v roce 2023 je hotovo: Vojenské lesy a statky otevřely v centru CHKO Brdy Dům přírody za 81 mil. Kč .