Brdy

Tak už je to rok co nám zrušili vojenský újezd Brdy a s tím bohužel i jedinečný skanzen pusté krajiny a přírody v přelidněných Středních Čechách. Brdy byly vždy moje srdeční záležitost. Vždyť jsem se v tomto kraji narodil a prožil jsem zde skoro celý život. Vojenský prostor jsem začal objevovat po roce 1989, bez mapy a několikrát jsem zabloudil tak, že jsem se domů dostal jen díky schopnosti orientovat se v terénu podle azimutu. Terén je tam zrádný a nebyla tam žádná místa, kde by se člověk dovolal pomoci. Od té doby jsem tento prostor projel na kole a prochodil pěšky křížem krážem. Srdce mě krvácelo když jsem viděl jak po částečném uvolnění okrajových oblastí, se kolem cest začínají kupit odpadky, speciálně papírové kapesníčky a ubrousky, to je nešvar dnešní doby.

První zvědavci zjišťují, že se jedná o 260 km2 pustého prostoru bez stavení a tam žijících lidí, kam se navíc musí dostat pěšky nebo na kole. Navíc světe div se, je tu nedostatečné pokrytí mobilním signálem! Kdo nehledá skutečnou nedotčenou přírodu a těch je málo, je zklamán. Je docela směšné, když pod Tokem potkáte rodinku s dětmi. Hlava rodiny se snaží orientovat podle stovkové mapy stažené z internetu, ze které se nedá skoro nic vyčíst. Když se jich zeptám, kam mají namířeno, tak že prý jsou zde nějaké Padrťské rybníky tak asi tam, prý je to tam hezké. Když jim nabídnu, že jim vysvětlím cestu přes Prahu, tak si myslí, že si z nich dělám legraci, protože netuší, že Praha je v Brdech vrchol a ne jejich rodné město.

Po otevření prostoru v tom někteří viděli zlatý důl. Po roce však zjišťují, že se ten záměr nějak nedaří. Auta sem nesmí a těch pár skutečných turistů je nevytrhne. Letos správa CHKO dokonce zavedla přísnější režim, než byl v přechodném období, kdy armáda prostor opouštěla a propustku měl kdejaký známý. Kéž by to tak zůstalo! Ale nezůstane, už se zakládají "neziskové organizace": Ekologické centrum Orlov, Destinační společnost Brdy, které spolu navíc vedou boje o to kdo získá lepší přístup k veřejným penězům a lepší vliv na neposlušnou správu CHKO.

19|3|2017

Zde je příklad z letošní zimy o tom jaký zájem na rozvoji turistického ruchu mají např. VLS. Letošní zima byla tradičně mírná. Těch několik dní, kdy byl sníh, znechutily Vojenské lesy běžkařům tím, že údajně z důvodu těžby dřeva, posypaly drtí nejen přístupové cesty, ale i například lesní cesty na Třemošné. Té drti bylo tolik, že když sníh roztál, tvoří na cestách až 5ti centimetrovou vrstvu.Masivní těžba probíhá v Brdech od okamžiku, kdy se začlo rozhodovat o zrušení vojenskáho prostoru. Nikdy ještě nedošlo k zasypání cest drtí v takové míře jako v letošním roce.

4|4|2017

Objevil jsem prohlášení VLS že po sobě uklidí. To mě potěšilo. Děkuji redakci ObjevBrdy.cz za projevenou iniciativu. Jen jsem zvědavý, jestli to nejsou jen sliby. Je duben, sluníčko do Brd láká cyklisty ale drť je na cestách stále.

14|5|2017

Dnes jsem se byl opět projet v Brdech. S potěšením jsem zjistil, že na hlavních přístupových cestách byla drť uklizena. Děkuji všem, kteří se o to zasloužili.

5|5|2017

Začíná plíživé využívání chráněného prostoru Brdy pro komerční účely, včetně prolomení zákazu vjezdu aut. Přečtěte si tento článek: Na Třech trubkách vznikne rozsáhlý návštěvnický areál Domu přírody Brd . Součástí interpretačního plánu jsou i doporučení řešící zajištění dobré dopravní dostupnosti Třech trubek.