Cesty po Evropě

Od roku 1996 jsem se svojí přítelkyní každý rok trávil dovolenou v některém státě Evropy. Cestovali jsme převážně na kole, ale i na lodích a pěšky. Postupně se nám tak podařilo projet prakticky celou Evropu od Irska až po Estonsko a od Baltu až po Jadran.

Pro realizaci těchto cest jsme využívali cestovní kanceláře. Je to svělý způsob pokud je vybraná cestovka na profi úrovni. Měli jsme zajištěnu veškerou logisiku, tj. dopravu kol, zavazadel i nás samých na místo. Byly zajištěny kempy, případně ubytobání a částečně strava. Cestovka vybrala trasy, které měli projeté takže nevedly po žádných frekventovaných silnicích, ale zajímavou krajinou a přes zajímavá místa. Takovou přípravu si člověk těžko udělá z domova i přes všechny možnosti, které dnes jsou . K dispozici byly mapy a itinerář. Doporučená trasa není závazná, ale proč ji nedodržet. Nejezdí se hromadně, ale každý jak mu to vyhovuje, jen je třeba se dostat do místa dalšího ubytování, kam nám mezi tím převezli bagáž. Jezdilo se tedy nalehko, jen s nezbytným vybavením pro jeden den.

Je to sice takový kočovný život, ale na druhé straně člověk na takovém zájezdu pozná zemi daleko lépe a odnese si spoustu zážitků na které může dlouho vzpomínat. Takovou dovolenou si nevybere každý, lidé na zájezdu byli podobného ražení a většinou se vytvořila výborná parta.

Španělsko 2018 - Valencie, Sevilla, Cordoba, Granada, Málaga, Ronda, El Choro (Caminito del Rey), NP Los Cahorros a Gibraltar.
Salcbursko 2013. St. Martin, Tennengebirge, Dachstein, Altenmarkt, Schladming, údolí Gasteinertal, Hallein a Hallstadt. Oblast známá hlavně příznivccům zimních sportů. My jsme ji procestovali v létě na kole.
Bornholm 2012. Ostrov Borgholm neoplývá turisticlými atrakcemi, přesto nabízí spoustu zajímavostí: menhiry, runové kameny, hrad Hammershus, větrné mlýny, písečné duny a tajemné kruhové kostely z 12. století.
Švédsko 2012. Druhá část cesty byla po jižním Švédsku. Kullaberg skalní výběžek poloostrova Kullabygden, jezero Wättern s ostrovem Visingsö, Göta kanál, Vadstena a ostrov Öland.
Maďarsko 2011. Vnímal jsem Maďarsko jako rovinatou zemi. Překvapivě, při cestování v severozápadní části Maďarska, jsme v pohoří Mátra překonávali až 900 m převýšení. Je to také kraj tokajských vín.
Slovinským Krasem k Jadranu 2010. Putování na kolech se startem v Itálii, přes západní pobřeží Slovinska, až na pobřeží Istrie.
Polsko 2008. Na severu Polska se nachází skvost v podobě Mazurských jezer a také město Gdaňsk s předválečnou duší a krásnou architekturou. Tato polská jezerní oblast láká krásnou přírodou, množstvím ptactva a je rájem pro jachtaře.
Řecko 2007. Z důvodu zdravotní indispozice jsme v tomto roce zvolili pobyt u moře v Řecku. Nedalo nám to však, abysme v této zemi mýtů a legend neprozkoumali některá zajímavá místa.
Švýcarsko 2005. Kanton Walis, nejvyšší alpská skupina Švýcarska, je vyhledávána především milovníky zimních sportů. My jsme navzdory tomu alpské louky, ledovce, horská jezera, ale i známá zimní střediska poznávali v létě a pěšky.
Pobaltí 2004. Tři země Estonsko, Lotyšsko a Litva. Relativně málo známá oblast, kde se po staletí střetávaly německé, polské, skandinávské a ruské vlivy, které zde zanechaly nesmazatelné stopy.
Slovensko 2003. Není to tak dávno, kdy bylo Česko a Slovensko jeden stát. Možná proto nebylo cestování sem tak atraktivní. Na Slovensku jsou však nádherná místa, která stojí za to navštívit.
Dánsko 2000. Země námořníků a rybářů nabízí divoké mořské útesy, fjordy, písečné duny i nekonečné pláže. Láká také malebnými vesničkami, městečky s hrázděnými domky i větrnými mlýny.
Anglie 1999. Při cetě do Skotska jsme projíždeli Anglií a to byla příležitost poznat také některá zajímavá místa této země.
Skotsko 1999. Skotská krajina je nádherná. Divokost Highlandu je vyjímečná. Klima je drsné, ale špatné počasí s těžkými mraky a vodou, která stéká z prudhých kopců, i to může být hezké na pohled.
Irsko 1998. Irsko má svou nezaměnitelnou atmosféru. Je to zelený ostrov bez souvislých lesů s drsnou přírodou, uplakaným počasím, se slavnou keltskou minulostí a hlubokými kořeny křesťanství.
Francie 1997. Země s velkou mnohotvárností přírodních a kulturních hodnot. Tentokrát jsme sjížděli řeky. Procestovali jsme tak oblast jižní Francie od pobřeží Středozamního moře (Pettit Rhone), až po pobřeží Atlantského oceánu (Dune du Pyla).
Holansko 1996. Země větrných mlýnů, vodních kanálů a sýrů je také zaslíbenou zemí cyklistů.